Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
  1. Úvod
  2. Rady a Tipy
  3. Vodící lišta na motorovou pilu
13.01.2017

Vodící lišta na motorovou pilu

Často se setkáváme s dotazem: jak změřit délku vodicí lišty, když již nejsou čitelné parametry přímo na dané liště. V žádném případě se vodicí lišta na motorovou pilu neměří v celé délce, ale jen její řezná část, která vyčnívá z motorové pily ven. Z přiložených fotek (lišta 38cm) je patrné, že při naměření 38cm vychází na neurčitý bod na řezné liště cca ke kanálku mazání. Délka vodicí lišty na motorovou pilu se většinou udává v palcích “ (cm), nejběžnější délky jsou: 15“ (38cm), 16“ (40cm), 18“ (43cm), 19“ (45cm) a 20“ (50cm). Délku vždy vybíráme na základě výkonu motorové pily (max. délka je vždy uvedena v příručce) a požadovaného průřezu. Rozteč a šířku drážky volíme dle řetězky na motorové pile, méně výkonné pily využívají lišty s drážkou 1,1mm, 1,3mm a s roztečí zubu řetězu .325“ Výkonné řetězové pily potom lišty s drážkou 1,5mm a 1,6mm a řetěz s roztečí zubu 3,8“ Jak vybrat správný řetěz na motorovou pilu naleznete zde.

 

 

Lišta motorové pily Husqvarna

 

Měření délky vodicí lišty motorové pily

 

 

Údržba lišty motorové pily spočívá nejprve v odstranění hrubých nečistot v drážce i na povrchu. Vodicí drážku nejlépe vyčistíme pomocí dřívka nebo plastové špachtle. Nikdy na čištění nepoužíváme šroubovák nebo kovové předměty. Pro uvolnění napečených olejových nečistot můžeme použít technický benzín.

 

 

Čištění vodicí lišty Oregon

 

 

Při běžném provozu nebo příliš napnutém řetězu dochází k vytváření na spodní hraně lišty k takzvaným otřepům. Otřepy vznikají tlakem mezi zuby vodící lišty a lištou samotnou, proto je nutné nejlépe při každém ostření řetězu lištu otáčet aby docházelo k rovnoměrnému opotřebení. Otřepy na liště jednoduše strhneme jemným pilníkem na železo.

 

 

Broušení otřepu vodicí lišty Husqvarna

 

 

Aby byl za provozu řetěz s lištou mazán, je za potřebí udržovat čistý mazací kanálek jak na motorové pile, tak i na vodicí liště č.1. Další část lišty, které je za potřebí věnovat pozornost je vodicí hvězdice kterou mažeme pomocí tlakové maznice před důkladným vyčištění mazacího otvoru č.2.

 

 

Mazací kanálek vodicí lišty Oregon

 

Vodicí hvězdice řetězu Husqvarna

 

Mazaní vodicí lišty Stihl

 

 

Lišta na motorovou pilu Husqvarnazde.

 

Lišta na motorovou pilu STIHLzde.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz