Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
  1. Úvod
  2. Rady a Tipy
  3. Jak změřit kompresi motorové pily
06.03.2017

Jak změřit kompresi motorové pily

Stále se setkáváme s dotazy od zákazníků jak změřit kompresi motorové pily? Dnes vám představíme jednoduchý návod, jak si takovou kompresi změřit v domácích podmínkách. Měření komprese motorové pily je jeden z úkonů, který odhaluje bez potřebné demontáže náhradních dílů motorové pily poškození: pístních kroužků, pístu, válce a případnou netěsnost karterů a simeringů. Výše uvedené problémy se projevují nízkým výkonem, nerovnoměrným chodem na volnoběh a špatnými starty. K měření komprese motorové pily budeme potřebovat, přístroj na měření kompresního tlaku s ukazatelem max. 20 bar/300 P.S.I. s adaptérem na správný rozměr závitu pro svíčku, klíč na svíčku, popřípadě plochý klíč na demontáž horního krytu motorové pily.

 

 

Motorová pila Husqvarna 162SG a měřák komprese

 

 

Přistoupíme k samotné otázce jak změřit kompresi motorové pily? Jak vidíme na obrázku, odmontujeme vrchní kryt motorové pily pomocí šroubováku (některé novější pily jsou již vybaveny rychloupínacími sponami – šroubovák není potřeba) a demontujeme samotnou svíčku pomocí speciálního trubkového klíče. Překontrolujeme svíčku, jak jsme si již ukázali v předešlém článku a také zkontrolujeme vedení napájení, zda není poškozeno.

 

 

Motorová pila Husqvarna 162SG demontáž krytu a svíčky

 

 

Poté pomocí vhodného adaptéru zašroubujeme přístroj na měření komprese motorů a zlehka dotáhneme rukou (závit je většinou opatřen gumovým těsněním, není třeba silně dotahovat). Páčku plynu dáme do polohy max. a zajistíme!!! V případě že nebude při měření nastaven plný plyn, nebude měření přesné! Položíme si motorovou pilu na zem a několikrát zatáhneme startovací šňůrou (přibližně 6 krát) jako bychom chtěli pilu nastartovat. Až se již rafička manometru nebude dále pohybovat, přestaneme a zapíšeme si naměřenou hodnotu. Na obrázku můžeme vidět, že jsme naměřili téměř 13 Bar, tuto hodnotu považujeme za velice výbornou – pila je ve skvělé kondici. Hodnota pod 9 Bar již naznačuje, že pila nese známky opotřebení nebo případných netěsností. Hodnoty nových pil se pohybují v rozmezí 14-15 Bar. Potřebná komprese u motorové pily by tedy měla být v rozmezí 9 - 15 Bar.

 

 

Přístroj na měření komprese motorové pily

 

 

 

V případě, že jste zjistili, že váš píst či válec je poškozen, neotálejte s opravou a navštivte naši nabídku náhradních dílů Husqvarna a Stihl.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz