Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
  1. Úvod
  2. Rady a Tipy
  3. Broušení řetězu motorových pil
02.05.2017

Broušení řetězu motorových pil

Broušení řetězu motorových pil je úkon, který byste měli provádět v pravidelných intervalech, kdy už pozorujete, že řezný výkon řetězu klesá. Dobře nabroušený řetěz zkracuje dobu řezu a tím pádem i celkové opotřebení pily! (zejména vodicí lišty). Správně nabroušený řetěz motorové pily poznáme, kdy v řezu téměř nevyvíjíme tlak na pilu a pila volně svou vahou postupně projíždí kulatinou a odebírá a vyhazuje pravidelné piliny. Broušení pilových řetězů rozlišujeme na dva typy a to na broušení strojní v případě většího opotřebení (zajetí pilou do země – patrné úlomky na ostří zubu) nebo broušení ruční pomocí pilníků a pravítek (pravidelné přiostření v případě snížení řezného výkonu). V dnešním článku se vám pokusíme popsat jak správně nabrousit řetěz pomocí ručního nářadí.

 

Husqvarna 162SG, broušení řetězu a pilníky

 

 

Co budeme potřebovat pro broušení řetězů?

 

- Kulatý pilník patřičného průměru dle příslušné rozteče řetězu. Popřípadě pilník vybavený vodítkem.

(níže jsou uvedeny průměry pilníků na nejběžnější rozteče řetězů)

 

  • 1/4"       4,0mm                 (25A, 25AP)
  • .325“     4,8mm                 (20, 21, 22BPX, M20, M21…)
  • 3/8“       5,5mm                 (72, 73, LPX, 75RD, 75DX…)
  • .404“     5,5mm                 (27R, 58, 59L, 16H, 26X…)

 

- Plochý pilník pro snížení omezovacích patek.

- Měrku pro snížení omezovacích patek.

- Kozlík nebo upevňovací zařízení pro pevné uchycení lišty.

 

 

Co musíme vědět před vlastním broušení řetězu?

 

Musíme si zjistit dle rozteče řetězu správný průměr kulatého pilníku a úhel ostření. Veškeré tyto informace jsou uvedeny na originálních obalech pilových řetězů. Před vlastním broušením bychom měli zkontrolovat správné napnutí řetězu, upnout lištu do kozlíku nebo svěráku a zajistit brzdou řetěz proti pohybu.

 

Řetěz na motorovou pilu OREGON

 

Ostření řezacích zubů

 

V případě ostření řezných zubů by měl vždy pilník přesahovat horní řeznou část zubu o přibližně 1/5 průměru pilníku. Použití správného pilníku s vodítkem nám tuto polohu zajistí. V případě ostření kulatým pilníkem je zapotřebí při každém tahu pilník lehce otáčet aby docházelo k rovnoměrnému opotřebení pilníku. Pilník pouze zabírá (brousí) tahem směrem od pracovníka ven. Při zpětném tahu pilník nadzvedáváme.

 

Broušení řetězů OREGON, pilník kulatý 5,5mm

 

Dodržení správného úhlu broušení nám zajistí vodítko (pravítko) upevněné na pilníku. Je zapotřebí udržovat při broušení řetězu tyto linky rovnoběžně s řetězem pily.

 

Pilník na broušení řetězů s pravítkem

 

Délka řezných zubů by měla být vždy stejná, aby nedocházelo k takzvanému podřezávání, nepříjemným vibracím nebo ke snížení řezného výkonu motorové pily.

 

Zuby řetězu motorové pily Husqvarna - OREGON

 

Úprava omezovacích patek

 

Když máme již naostřeny všechny zuby řetězu, přistoupíme ke kontrole omezovacích patek. Pro tuto kontrolu budeme potřebovat měrku, kterou nasadíme na horní část řetězu tak, aby v průzoru byla omezovací patka. V případě, že omezovací patka přesahuje průzor měrky, musíme odpilovat přesahující část tak, aby byla v rovině s měrkou. Opět brousíme směrem od sebe. Po snížení omezovacích patek bychom měli na závěr dopilovat jejich náběh do původního tvaru (zaobleného nebo stupňovitého).

 

Pilník na úpravu omezovacích patek řetězu motorové pily

 

Pilový řetěz OREON - detail zubu

 

 

Kompletní sortiment pilových řetězů na Husqvarnu

 

Kompletní sortiment pilových řetězů na Stihl

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz